Április 1-jén elindult a viharjelzés a nagy tavainkon

Április elseje és október vége között üzemel a viharjelzőrendszer a nagyobb magyarországi tavakon. A katasztrófavédelem a Balatonon, a Velencei-, a Fertő- és a Tisza-tavon működtet viharjelző állomásokat. A viharjelzőrendszer évről évre százezrek kikapcsolódását teszi biztonságosabbá.

A katasztrófavédelmi igazgatóság tájékoztatása szerint, a viharjelzőpontok villogó sárga fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer. 

Ha nincs viharjelzés, nem villannak a lámpák.

Elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 felvillanás jelzi a veszélyt. Ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad a vízben artózkodni.

Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.

Ha a várható szélerősség 40 kilométer/óránál erősebb, de 60 kilométer/óránál gyengébb, elsőfokú viharjelzést adnak ki. A másodfokú viharjelzések a viharos, 60 kilométer/óránál erősebb széllökésre figyelmeztetnek. A jelzés a legelső erős széllökés előtt legalább 30 perccel látható.

A rendszer fejlesztésének köszönhetően egy pontról legalább három viharjelzőpont látható. 

Nemcsak tóparton, hanem online is lehet tájékozódni a viharjelzés aktuális állapotáról. A rendszer nyomon követhető katasztrófavédelem honlapján.

A balesetek megelőzése érdekében érdemes komolyan venni a viharjelzéseket. Vihar idején ne csak a nagyobb tavaknál mellőzzük a fürdőzést. Ha villámlik, jöjjünk ki mindenféle folyóból, tóból, medencéből, és menjünk be egy közeli épületbe.  

A vizimentok.hu úgy fogalmazott, Elsőfokú viharjelzés esetén már működik a lámpa, 45-öt villan percenként. Ez azt jelenti, hogy a szél erőssége 45 és 60 km/h között van vagy lesz hamarosan. Ilyenkor fürdeni vagy strandeszközzel, vízi sporteszközzel nem szabad messzebb menni a partról, mint 500 méter. Ezt kötelező betartani, ezért szokták vízimentőink figyelmeztetni azt, aki ennél távolabb merészkedik.

De főként nem azért figyelmeztetnek, mert rendelet írja elő ennek a szabálynak a betartását, hanem azért, mert egy ilyen erősségű szél is lehet nagyon veszélyes! A felfújható strandeszközöket, a vízibicikliket, SUP-okat nagyon könnyen fújja el már egy kisebb erősségű szél is. Sajnos nem egyszer torkollott tragédiába az, hogy elsőfokú viharjelzésben besodort egy nem gyakorlott úszót, evezőt vagy csónakból horgászót a szél. Azt javasoljuk, ilyenkor mindenki maradjon a kijelölt fürdőterületen belül, ne menjen a bóján túl. Tegyük fel a kérdést: megéri kockáztatni, vagy inkább várok a SUP-ozással, míg lecsendesedik a szél?

Fotó: Szőke Péter BM OKF

Műsorajánló

Tekintse meg a HÍD TV legfrissebb videóit!

Gróf Széchényi Ferenc leszármazottja a HÍD Televízióban

Képújság

Legfrissebb hirdetéseink!