Lesben áll a kullancs
Mivel az elmaradó hideg, száraz telek nem tizedelik a paraziták állományát sem, így a kullancs is sikerrel telel át, és jó eséllyel szaporodik. A Dráva parti séták után az emberek és a kis kedvencek testét is érdemes átvizsgálni. A közelmúltban szerkesztőségünkhöz is érkezett jelzés miszerint, egyetlen séta után, 21 kullancsot vittek haza. A somogyi, dél-somogyi térség kullancsfertőzöttségéről, az egyedek monitorozásáról beszélt dr. Kurucz Kornélia a BarcsMédia korábbi magazin műsorában. PTE Virológiai Nemzeti Laboratórium szakembere azt is kifejtette a HÍD Televízió vendégeként, hogyan alakult át hazánkban a szúnyogszezon.
A kullancsok a magas páratartalmú, árnyékos helyeket kedvelik, így a bozótosokat, magas füves területeket. Azokat az ebeket, amelyek gyakran járnak ilyen helyeken, érdemes mindennap tüzetesen átvizsgálni, hiszen ha időben észleljük a kullancs jelenlétét, a gazdatest kisebb eséllyel fertőződhet meg. Leginkább a különféle munkakutyák, vadászkutyák és a tanyasi ebek vannak kitéve ennek a veszélynek. A kullancsok gyakorlatilag lesben állnak, várják a potenciális áldozatokat, akiknek közeledtét érzékelik. A kullancsok a gazdatestre várakozva célszerű testtartást vesznek fel: az első pár lábukat, amelynek első ízében különleges érzékszerv található, felfelé mozgatják, és így érzékelik más állatok szaganyagait, a kibocsátott szén-dioxidot és minden, számukra különösen fontos információt tartalmazó illatanyagot. Majd amikor elhalad előttük a számukra ideális melegvérű, rákapaszkodnak, és a megfelelő helyen belefúrják magukat a bőrbe, majd a szívókájukkal egyben rögzítik is magukat. Az emberre, állatra veszélyes egészségkárosító hatás több okra vezethető vissza. Egyrészt a vérszívások alkalmával a kullancs szervezetébe kerülő egysejtűek, vírusok, baktériumok az ő testében folytatják a fejlődésüket, és így juthatnak át egyik egyedről a másikra. Másrészt véralvadásgátló, gyulladáscsökkentő és értágító anyagokat is juttatnak a szervezetbe. A fájdalommentes csípés miatt pedig napok is eltelhetnek a felismerésig. A betegség lappangási ideje is akár két hét is lehet. Általános kórkép a bágyadtság, étvágytalanság, elszíneződött vizelet és láz. A szervezet erősen küzd a fertőzés ellen, így hosszútávon az egész testben felléphet egy több szervet érintő gyulladás, amely végül a létfontosságú szervek egészének tartós károsodásához vezethet. Állatok esetében is hasonló tünetekkel lehet számolni, de itt belép még az utóbbi időben, hazánkban is elszaporodott barna kutyakullancs okozta vérzéses kullancsláz is. A különféle riasztószerek alkalmazása mellett elengedhetetlen, hogy minden séta után alaposan átvizsgáljuk a kutyát is, hiszen minél hamarabb találjuk meg a fertőzött kullancsot, annál kisebb a fertőzés esélye. Amennyiben a parazita megtalálható az állatban, kullancs-csipesszel érdemes mielőbb eltávolítani határozottan, a bőrhöz legközelebb megfogva mindennemű rángatás és nyomkodás nélkül.
A HUN-REN Ökológiai Központ kutatói az MTI-hez eljuttatott közleményükben továbbra is arra kérik a lakosságot, hogy amennyiben úgy vélik, hogy Hyalomma-egyedet találtak, őrizzék meg jól záró tégelyben, és jelezzék a kutatóknak. Az azonosításról és a beküldés módjáról további információ a Kullancsfigyelő honlapján érhető el. Ezek a fajok számos patogén terjesztésére képesek, ezek közül a leghírhedtebb az akár 30 százalékos halálozási aránnyal járó krími-kongói vérzéses láz vírusa.
Műsorajánló
Tekintse meg a HÍD TV legfrissebb videóit!
Képújság
Legfrissebb hirdetéseink!